Úplně ne. V tomhle případě se totiž vlastně jedná o daňový únik.
Jak danit barter
Optimální varianta je vystavit si navzájem faktury a ty zpracovat do účetnictví jako jakékoliv jiné doklady.
Ideální je zachovat stejné, nebo velmi podobné ceny, jako byste danou službu nebo produkt prodávali.
Pokud si nejste jistí, doporučuji zkonzultovat s účetní váš specifický případ. Účetní si můžete vybrat v našem Barterovém katalogu v sekci Účetnictví & Právo. Další možností jsou profesní vyhledávače jako například Společně Nahoru.
Nastavte win-win barter
Další důležitá součást barterovacího obchodu, tentokrát morální, je nastavit spolupráci výhodně pro obě strany.
Pokud se jedna ze stran bude cítit znevýhodněně, zneužitě, nebo že dělá mnohem víc, než vy, fungovat to nebude. Místo oboustranné spokojenosti se dostaví frustrace. Místo vzájemného doporučování dál se objeví pomluvy.
Jak postupovat při barterové spolupráci
- Promyslete, co chcete získat a co jste ochotni dát na oplátku.
- Napište inzerát do podnikatelských FB skupin – například ve Společně nahoru (skupina pro růst vašeho podnikání) je čas od času barterovací vlákno. Nebo do specializovaných skupin jako je Barter pro podnikání.
- V inzerátu jasně vyspecifikujte, co přesně hledáte – nejen technicky, ale i charakterově (např. můj strategický marketing je na někoho příliš rychlý a nesedli bychom si).
- Dobře si vyberte barterovacího parťáka a vše si dopředu vyjasněte – co se udělá, do kdy, jak, za co. Aby se nestalo, že váš barterovací parťák bude upřednostňovat placené zakázky a nedotáhne práci pro vás.
Pokud barter není win-win, doporučuji zkusit spíš placené spolupráce, kde získáte úplně přesně to, co potřebujete. Bez kompromisů. A ještě mindsetově povyrostete. U svých klientů hodně vnímám změnu v jejich sebevědomí, když přešli z barterových spoluprací na placené.
Každopádně s barterem nebo bez, ať vám podnikání frčí.
—
Autorkou článku je Lucie Dědková.