Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Jak delegovat práci, když chybí finanční prostředky?

Barterová spolupráce je skvělý způsob, jak své podnikání posouvat kupředu, i když nám chybí čas nebo peníze. Sama jsem tuto formu spolupráce několikrát vyzkoušela a musím říct, že jsem byla vždycky velmi spokojená.

Všichni kouči a mentoři vám radí: „Delegujte to, co vám nejde a na co nemáte kapacitu.“ Ale, jak, když chybí finanční prostředky? Ráda s vámi budu sdílet svůj příběh, v čem konkrétně mi barter pomohl a jak i díky němu můj projekt Máma v lese stále roste.

Mé začátky a fotografie

Začala jsem podnikat v roce 2020, v období mezi dvěma velkými vlnami covidu. Nebyla možnost jezdit na trhy, prodávat ani prezentovat své výrobky na živých akcích. Měla jsem osmiměsíční miminko a o podnikání jsem nevěděla vůbec nic. 10 let jsem totiž byla zaměstnancem, pracovala jsem jako kurátorka, edukátorka a později jako vedoucí galerie. 

Nejprve jsem si založila Facebookovou skupinu, obchod na Fleru a následně Instagram. Co mi však chybělo a co bylo velmi důležité, byly kvalitní fotografie. 

Zkusila jsem první spolupráce na Instagramu. Propagace od maminek, kterým jsem ušila oblečení pro děti na míru. Protože jsem prostředí Instagramu neznala a netušila, jak ony spolupráce fungují, několikrát jsem samozřejmě i naletěla. 

Naštěstí mezi maminkami typu „mám dítě a chci pro něj oblečení zadarmo“ byly i takové, které skutečně nějakou protihodnotu dodaly. A byly to právě hezké fotografie na dětech, které jsem potřebovala k rozjezdu. Následně jsem už navázala dlouhodobou bartrovou spolupráci s mou neteří, která se produktové fotografii věnuje profesionálně

S krásnými fotkami na sociálních sítích se mi konečně asi po půl roce začal můj byznys nadějně rozjíždět…

Obsah na sítě a cesta k webu

Další barterovou zkušenost jsem našla již ve skupině Barter pro ženy v podnikání. Několik měsíců jsem byla ve skupince jen pozorovatelem, až se objevil inzerát mladé maminky se sympatickou tváří, která hledala zajímavý projekt, se kterým by mohla pomoci. Nabízela copywriting a texty na sítě.

Naše spolupráce trvala asi osm měsíců. Pomáhala mi spravovat novou facebookovou skupinu a plánovat obsah. Nakonec mě i postrčila k rozhodnutí mít vlastní web, který mi následně také pomohla sestavit. Na bázi barteru jsme fungovaly několik měsíců, až se spolupráce přehoupla do placené.

SEO a žrout času jménem WEB

V souvislosti s novým webem jsem hledala další spolupráce, protože z představy malého e-shopu s blogem se začínalo klubat obří monstrum, které potřebovalo údržbu a spoustu času. Najednou jsem začala zjišťovat, že opravdu není žádná sranda postavit web, udržovat ho v dobré kondici, a ještě se věnovat tomu, aby člověk byl na internetu vidět. Bylo potřeba dalších odborníků, bez toho to nešlo.

Navázala jsem tedy bartrovou spolupráci s druhou produktovou copywriterkou a také se specialistkou na SEO. Obě byly pro mé další fungování velkým přínosem a mně se uvolnily ruce tvorbu a přípravu nových kolekcí. 

Linkbuilding a propojování

V nedávné době jsem poptala ve skupině Barter pro ženy v podnikání vzájemnou pomoc s linkbuildingem. Propojení webů s podobným nebo souvisejícím tématem, které mají stejnou cílovou skupinu, mi dává velký smysl. Vzájemné prolinkování webů může vašemu byznysu výrazně pomoci v oblasti SEO. Nehledě na to, že přes odkaz na cizím webu, k vám mohou přijít potenciální návštěvníci.

Nabídku spolupráce jsem koncipovala tak, že vyměním článek za článek. Tedy kromě výše zmíněného jsem získala ještě obsah na svůj web. Stejně tak i druhá strana zase získá článek ode mě. 

Know-how, sdílení a business friend

Jako smysluplné se mi jeví také výměna know-how a zkušeností. Máte svou best business friend? Nutně ji totiž potřebujete. Bude to třeba žena, se kterou můžete sdílet své úspěchy i neúspěchy a vše, co se vám honí v hlavě. Bude znát vás, vaše podnikání, jeho vývoj a zároveň vám bude moci s odstupem poradit. A vy na oplátku poradíte jí.

Podnikání není jízda na růžovém obláčku, je to spíš nevyzpytatelný výstup na Mont Everest, při kterém se hodně zadýcháme a můžeme i spadnout do propasti. Bude to právě ona, TA žena, která vám pomůže vstát a jít znovu nahoru. 

Existuje jen jedna věc, která je ještě lepší, než mít svou business friend – mít jich více. 

Každý jsme jiný a sdílení v menším kruhu podnikatelů a podnikatelek z různých oborů může být velmi přínosné. Pomůže k rychlejšímu růstu všech ve skupince.

Mít větší finanční polštář při startu podnikání je ohromný luxus

Dost žen začíná podnikat při mateřské a nemá za sebou buď žádné finanční prostředky, nebo jen velmi omezené množství. Barter je skvělým způsobem, jak část své práce delegovat dál a díky tomu rychleji růst ve svém podnikání. Já jsem svůj obchod díky barteru posunula raketovou rychlostí nahoru a dnes si mohu dovolit i běžné placené spolupráce. 

Dalším bonusem barteru bylo to, že vlastně zjistíte, jakým způsobem fungují i jiné profese, které jste předtím neznali a dozvíte se něco o daném oboru. Je pro vás pak méně náročné domlouvat následující placené práce, protože už máte představu, co po kom můžete chtít.  

Autorkou článku je Zdeňka Bílková, Máma v lese

Autorkou fotografií je Marieta Kosturová, Příběhářky

Sdílejte:

Podobné příspěvky